How Much Does 4.5 Grams Of Weed Cost

How Much Does 4.5 Grams Of Weed Cost

Disclosure: As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. more info

As somebody who wants to puff on a joint every now and again, you might be wondering how much weed actually costs. Sure, you can grow some yourself, but that supply is not going to last forever, plus you can’t smoke your product before it has finished growing, drying, and curing, which takes months. This means that you are probably going to go out and buy some to tie you over.

Today we want to talk about the cost of weed to purchase it. How much does 4.5 grams of weed cost? It’s one of the questions we will be talking about today, with the easy answer being anywhere from $20 to $60, depending on the quality and retailer.

However, we also want to go over some general price info here, as well as prices depending on amounts. How much does a half zip of weed cost? It’s something else we are going to talk about right now.

Cost of 4.5 Grams Of Weed

So, something that we do want to talk about right off the bat has to do with pot and the quantity which it is usually bought in, or to be specific, the various quantities which people most commonly purchase weed in. Now, our main question of the day refers to 4.5 grams. Sure, it is a fair question, and the answer to this is varying.

4.5 grams of weed could cost you as little as $20. There are some good dispensaries and other places to find deals, but just beware, paying $20 for 4.5 grams probably won’t give you the best product.

If you cheap out here, you are going to get some bush that you have to smoke a whole lot of just to feel anything at all. Yes, sometimes you can find decent weed for cheap, but it’s never going to be the best.

Many times, you will pay on point for your weed. This means that every single dollar gets you 0.1 grams, $10 gets you 1 grams, and $45 gets you 4.5 grams, thus being point for point. Usually, for this kind of price, you can find some pretty high quality stuff no problem.

However, if you are looking for some really bomb kush, that stinky stuff that is going to turn you into a couch potato, you could spend upwards of $60 for some really potent stuff. It all really depends on the quality of the product.


The Usual Weight Measurements For Weed

Something which is important to note here is that weed is usually not bought in 4.5 grams. This is very specific, and it’s not usually something that people go for.

When people buy pot, it’s usually in fractions of an ounce. Your base measurement for weed, at least for retail, is going to be an ounce, which is 28 grams.

So, what you then buy from your local shop is usually a fraction of this.

  • 1 ounce or 28 grams (often referred to as a “zip”)
  • Half ounce or 14 grams (often referred to as a “half zip”)
  • Quarter ounce or 7 grams
  • Eighth ounce or 3.5 grams (often referred to as a “half-quarter”)
  • 1 gram (often referred to as a “dime”)

The Cost Of Weed By Quantities

How much does a half zip of weed cost

Ok, so people usually are not going to buy 4.5 grams unless they are being very specific. Usually, people are going to go for a gram, an eighth, a quarter, a half ounce, or an ounce of weed. You might be wondering how much you are going to pay for each of these.

Well, one thing to keep in mind here is that weed is the kind of thing where you generally get a discount when you buy in bulk, so you might get some good deals if you buy a pile of it.

Let’s go over what you can expect to pay for these following quantities of pot, the amounts which are bought most often.

**These prices are going to differ slightly depending on your source of purchase and where you live, but we are going for a general approach here, just for a rough idea.**


How Much Does 1 Gram Of Weed Cost?

1 gram of weed is generally going to cost you $10 flat. If you go for some really cheap stuff, you might be looking at $7,50, and if you go for some really high grade stuff, you could pay up to $15 per gram.

Average Cost For 1 Gram = $10


How Much Do 3.5 Grams Of Weed Cost?

3.5 grams of weed is often referred to as either an eighth, as in an eighth of an ounce, or a half-quarter, as in half of a quarter ounce.

Here, you can sometimes expect to get some deals, usually saving $5 or getting 0.5 grams for free. 
If your source is stingy, you might pay on point for this, so $35, but generally speaking, even for decent stuff, most will give you a deal for $30.

Of course, cheaper low grad weed might cost you as little as $25 or even $20 for an eighth, but that will be some low grade stuff. The really good stuff might cost you up to $40 or $50 for 3.5 gram of weed.

Average Cost For 3.5 Grams = $30 (Savings of $5 based on $10 per gram)


How Much Do 7 Grams Of Weed Cost?

Now we are moving up a bit to what people generally refer to as a quarter of weed, or a quarter ounce. Here you can get an even better deal than with an eighth. If you want decent weed and have a good source, you should be paying around $60 for a quarter.

If you are going for some really cheap bush, you might get away with as little as $45, but if you are going for the really good Mary Jane, you could be look at around $90 at most.

Average Cost For 7 Grams = $60 (Savings Of $10 based on $10 per gram)


How Much Does A Half Zip Of Weed Cost?

Now we are at a half ounce of weed, otherwise known as a half zip, or simply as 14 grams. Here, you can expect to save even a little more, often getting a couple grams for free.

Generally speaking, a half zip of weed is going to cost you around $120 for decent stuff. You might get away with as little as $90 for some low grade stuff, or you could end up paying as much as $150 or even $160 for some really nice kush.

Average Cost For 14 Grams = $120 (Savings of $20 based on $10 per gram)


How Much Do 28 Grams Of Weed Cost?

In most countries where weed is legal, such as Canada, the maximum amount a person can carry on them is 28 grams or 1 ounce, so this is where our list of prices is going to end.

If you find a good source, you should be able to save some cash here, even if you go for decent stuff. You should be able to find a decent ounce for around $220, which thus provides you with the best value.

Some cheaper weed might go for as little as $190 per ounce, but you might also find some super potent and rare weed for up to $350 an ounce. It really does depend on the quality.

Average Cost For 1 Ounce = $220 (Savings Of $60 based on $10 per gram)


Get Yourself A Scale!

weed scale

One thing which we would definitely recommend if you plan on purchasing marijuana for consumption regularly, is to buy yourself a weed scale. Back in the day, so to speak, these were affectionately referred to as herb scales, but we all knew what kind of herbs they were being used to measure. Either way, it’s a good idea to have one.

Chances are some of your sources are going to give you a few extra points and some will skimp you by a few points. On a side note, a “point” refers to 0.1 grams of pot.

It is a good idea to weigh your purchases before smoking, vaporizing, or cooking with it, just so you know that you are not getting ripped off, and so you can find the source which hooks it up the best.

The point here is that we all know that guy who thinks he can get away with selling us a 0.8 gram bag for $10.


Conclusion

The bottom line is that weed prices are going to vary quite a bit depending on your location, the availability of it, and who or where you are buying it from. To answer our main question of the day, for some decent weed, if you want 4.5 grams, expect to pay between $35 and $45 for it, and remember, the more you buy, the more grams you will get for free.

420boss